Kuzu doğumlarında üçüzler arttı, kış güneşi süt kuzularına yaradı

Amasya’daki Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde bu yıl üçüz rekoru kırdı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Şubat ayında, 4 bin kuzunun 600’den fazlası üçüz olarak doğdu. Bu yıl 600 üçüz doğumu ile üçüz doğumlarındaki artış dikkat çekiyor.

Baharın habercisi kuzuların, koyunların kış güneşinden faydalanmasının ardından doğumları başladı. Çiftlikte, koyunların kuzularının ilk adımlarını atmasına kadar geçen süre renkli anlar yaşanmasına neden oldu. Sürü saati geldiğinde anneleriyle buluşan kuzuların beslenme saatinde birbirlerine koşması ise tarım işletmesinde sevinç dolu anların yaşanmasına neden oldu. Dronla çekilen görüntülerle bunun en güzel örneklerinden biri görüntülendi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde, bu yıl üçüz doğumları artış göstermiştir. 4 bin kuzudan 600’ü üçüz, 3 bini ikiz olarak doğdu. Sezon sonunda toplam kuzu sayısının 6 bin 300 civarında olması bekleniyor.

Yeni doğan kuzulardan bazıları anne kuzusu tarafından kurutulması sonrası ilk adımlarını atıyor. Ardından annesinden bağımsız yaşaması için özel bir bölmeye alınıyor. 3 gün sonra ise yavaş yavaş sürü sistemine alıştırılması gerçekleştiriliyor. Beslenme saatleri çok önemli zamanlar oluyor. Bu saatlerde, anneleriyle buluşan kuzuların doyasıya süt emeceği ve meralarda otlayarak büyüyeceği bir zaman dilimidir. Annesiz kaliteyecek duruma geldiğinde ise sağım süreci başlatılıyor. Kuzular, 90 günde 22 kilo ağırlığa ulaşıyorlar. Kuzular, anne kuzularından farklı kokuyabiliyor ve göründükleri gibi olmayabiliyor. Kokularınızı ve seslerinizi kullanarak aralarındaki bağlarını kuvvetlendiriyor ve bu sayede birbirlerini tanıyabiliyorlar.

Kahramanmaraş merkezli depremde hayvanlarını kaybeden üreticilere destek olmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, 06 Şubat tarihinde Gökhöyük Tarım İşletmesi’nden bid250 adet damızlık koyun göndermişti. Bu sayede, memnun olan üreticilere teknik bilgi desteği sağlandı.

Yüzde 75 sakız ırkı ve yüzde 25 karayaka ırkı ile melezlenen yerli ve milli Bafra ırkı koyunların, üreticiler tarafından tercih edildiğinin altını çizen Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, bu hayvanların et kalitesi ve süt verimlerinin yüksek olması dolayısıyla tercih edildiklerini belirtti. Aynı zamanda, bu hayvanların çoklu doğum yapabilme özelliklerinin de büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*