Lise öğrencileri yaptıkları roketle Rize’yi temsil edecekler

0542 – Rize/ Merkez

Öğrencilerin Hedefi: Rize’ye Birinciliği Getirmek
Rize Gençlik Merkezi ve Deneyap atölyesinde yer alan 15 lise öğrencisi, TEKNOFEST 2024 için hazırlıklarına devam ediyor. Uçan araba, roket ve elektrikli araç tasarlayan öğrenciler, geçen yıl yaşadıkları raporlama sorunu nedeniyle hayal kırıklığına uğramışlardı. Ancak bu yıl daha fazla çalışarak finale çıkmayı amaçlıyorlar. Öğrenciler, Temren adını verdikleri roketlerini ve diğer projelerini hazırlamaya başladı. Bin 400 metre yüksekliğe ulaşmayı hedefleyen öğrenciler, Rize’ye derece ile dönmeyi arzuluyorlar.

Serdar Yazıcı, proje ekibinin takımı genişlettiğini ve 15 lise öğrencisinden oluştuğunu belirtiyor. Bu takımın Rize’de ilk ve tek lise takımı olduğuna dikkat çeken Yazıcı, hem roket, uçan araba ve elektrikli araba tasarımları üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Öğrenciler, bu yarışmalara katılabilmek için titiz bir çalışma sürdürüyorlar. Yaz tatilinde bile kamp yapmaya başlayan öğrenciler, raporlarını tamamlamak için büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Geçen yıl finale kaldıkları halde raporlama eksikliği nedeniyle diskalifiye olduklarını hatırlatan Yazıcı, bu durumu bir hikaye olarak nitelendiriyor ve bu yıl hedeflerine ulaşmak için daha hırslı bir şekilde çalışıyorlar.

Abdulkadir Bektaş, yaptıkları projelerle Rize’ye birinciliği getireceklerine inanıyor. Uçan araba, roket ve elektrikli araç projelerinde iddialı olduklarını belirten Bektaş, bu yarışmalara katılmak için büyük bir heyecan duyduklarını dile getiriyor. Geçen yıl tedarik sorunları nedeniyle istedikleri başarıyı elde edemediklerinin altını çizen Bektaş, bu yıl bunların üstesinden gelerek Rize adına birinciliği alacaklarına inanıyor.

Elektrikli araç takımı kaptanı Cemre Avşar ise her alanda birincilik hedeflediklerini belirtiyor. Gençlik merkezi ve Deneyap’ta 2 yıldır çalıştıklarını söyleyen Avşar, takımlarında 9 ve 12. sınıf öğrencilerin aktif olarak yer aldığını belirtiyor. Zorlukların olmasına rağmen hep birlikte çalışarak hedeflerine ulaşmaya kararlı olduklarının altını çizen Avşar, milli teknoloji hamlesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade ediyor. Öğrenciler, her alanda birinci olmak için büyük bir heyecanla çalışmalarını sürdürüyorlar. Finalde Rize’yi temsil etmek, gururlandırmak ve başarı elde etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarının altını çiziyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*