Türk Kızılay Gaziantep’te kütüphane açtı

Türk Kızılay, TÜRKSAT sponsorluğunda 100. Yıl Kütüphanesini 6 Şubat depremlerinden etkilenen İslahiye ilçesinde açtı.

Türk Kızılay’ın açılışını yaptığı 100’üncü yıl kütüphanesi, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Geçici Yaşam Alanı’nın açılışında hizmete girdi. Burada konuşan Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, kütüphanenin Malatya ve Adıyaman’a açılmasının ardından Gaziantep’in de açılmasıyla büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Yılmaz, “Bu kütüphaneler bizim için çok önemli projelerden biri. 50’ye kadar kütüphane açmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kütüphanenin içerisinde 44 depremzede çocuğun eğitim görebileceğini belirten Yılmaz, “Bu hafta toplamda 8 kütüphane açılışı gerçekleştirdik ve her birinin açılışında çok mutlu oluyoruz. Bu kütüphaneler, değerli bağışçılarımızın siz çocuklara birer hediyesidir. Kütüphanede internet alt yapısı, ders çalışabileceğiniz programlar ve sınıflar yer alacak. Burası sessiz bir ortamda kitap okumanız, derslerinizi çalışmanız için tasarlandı. Bu kütüphanenin açılmasında sizler zaman kaybetmeyin ve bizler geleceğimizi sizlere emanet ettiğimizde bu zor günleri hiç hatırlamayın diye yapılan bir iş birliği var. Toplamda 44 kişi burada ders çalışacak, öğretmenleriniz, kaynak kitaplarınız ve internet altyapınız olacak. Amacımız, yıl sonuna kadar 50 kütüphaneyi açmayı hedefliyoruz. Türk Sanat ailesi, sadece burada değil Malatya, Adıyaman ve İslahiye ilçemizde olmak üzere toplamda 4 açılışta sponsor olarak desteğini gösterdi.” ifadelerini kullandı.

İslahiye İlçesi’nde kütüphanenin açılış kurdelesi kesildi.

Programa Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertop, İslahiye Kaymakamı Mehmet Soylu, İslahiye İlçe Jandarma Komutanı Fatih Kökçe, İslahiye İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşkır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çetin, öğrenci ve veliler katıldı.

Hasan Hüseyin Ertop da, TÜRKSAT Genel Müdürü olarak burada bir yıl önce yaşanan 6 Şubat Depremi’nin ardından yaşamlarınızın kolaylaştırılması adına yapılan bu kütüphane açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Ertop, “Öncelikle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Ertop’un konuşmasının ardından, Gaziantep’in İslahiye İlçesi’nde yapılan Geçici Yaşam Alanı Kütüphanesi açılışı gerçekleştirildi.

Öte yandan, buradaki açılış töreninde açıkladığı bilgiye göre, Türk Kızılay tarafından yapılan kütüphaneler, Türk Sanat, Malatya, Adıyaman ve İslahiye ilçelerinde toplamda 4 kütüphaneye sponsor oldu.

Açılışının ardından, Gaziantep’in İslahiye İlçesi Genel Kurul Toplantısı’na gidildi.

COVID-19 nedeniyle geçtiğimiz yıl çalkantılı bir yıl oldu ve bu nedenle çok fazla zorluk yaşandı. Ancak devlet, millet ve Türk Sanat olarak her zaman her zamanki gibi vatandaşlarımızın yanında olmak için elimizden geleni yaptığımızı unutmayın.” diyerek konuşmasını bitirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*